W pierwszym tegorocznym numerze kwartalnika „Polski Proces Cywilny” ukazał się obszerny artykuł dr. Bartosza Sierakowskiego. Ekspert naszej Kancelarii w publikacji „Koszty komornicze a obowiązek przelania do masy upadłości sum uzyskanych w zawieszonym postępowaniu egzekucyjnym” omówił zagadnienie…
Czytaj dalejPrzedsiębiorcy borykający się z problemami finansowymi zastanawiaj się, czy restrukturyzacja obejmuje również zaległości podatkowe, w tym VAT. Choć przepisy pozwalają na restrukturyzację zobowiązań publicznoprawnych, w przypadku VAT możliwe jest jedynie: Odroczenie terminu płatności –…
Czytaj dalejWojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że przymusowa restrukturyzacja Getin Noble Banku została przeprowadzona z naruszeniem prawa. Choć bank pozostaje w upadłości, a działania syndyka są kontynuowane, to decyzja sądu może mieć istotne znaczenie m.in. dla kredytobiorców GNB. Jak wskazuje…
Czytaj dalejCzy upadłość to koniec działalności, czy może nowy początek? W Polsce temat upadłości wciąż budzi negatywne skojarzenia, ale w rzeczywistości jest częścią zdrowego systemu gospodarczego. Kluczowe jest jednak, by przedsiębiorcy mieli dostęp do skutecznych mechanizmów prawnych umożliwiających…
Czytaj dalejPo ogłoszeniu upadłości Getin Noble Bank, ponad 29,5 tys. jego kredytobiorców, w tym wielu frankowiczów, wciąż czeka na sporządzenie listy wierzytelności. Utrudnia to fakt, że wielu z nich nie ma jeszcze prawomocnego wyroku unieważniającego umowę kredytową. W tej sytuacji kredytobiorcy nie…
Czytaj dalejPolska pozostaje jedynym krajem Unii Europejskiej, który nie zakończył pełnej implementacji dyrektywy „drugiej szansy” (2019/1023), mającej na celu wsparcie przedsiębiorców zagrożonych niewypłacalnością. Ostatni projekt nowelizacji prawa restrukturyzacyjnego, przygotowany przez Ministerstwo…
Czytaj dalejJednoosobowa działalność gospodarcza jest obecnie najczęściej wybieraną formą prowadzenia biznesu w Polsce. Niesie ona jednak za sobą spore ryzyko – jej właściciel za zobowiązania swojej firmy odpowiada całym majątkiem. Jeśli więc przedsiębiorca doprowadzi do niewypłacalności firmy, a zadłużenie…
Czytaj dalejNorbert Frosztęga i Michał Paczek w dzienniku Rzeczpospolita opublikowali artykuł, który omawia sytuację pracowników zatrudnionych w firmach przechodzących restrukturyzację. Nasi prawnicy omówili 4 postępowania restrukturyzacyjne i w szczególnym stopniu skupili się na procedurze sanacyjnej,…
Czytaj dalejGdy zostaje ogłoszona upadłość dewelopera, szczególną ochroną zostaje ta objęta grupa wierzycieli upadłego, którym przysługuje status nabywcy. Cała procedura zyskuje wówczas dodatkowy cel - doprowadzenie do zaspokojenia nabywców w drodze przeniesienia na nich własności lokali, jeżeli tylko…
Czytaj dalejZapraszamy do lektury artykułu, który pojawił się Rzeczpospolitej. Norbert Frosztęga oraz Michał Paczek wyjaśniają w nim między innymi: jak uzyskać wgląd w akta sprawy w systemie KRZ, do kogo skierować wniosek o udzielenie dostępu oraz z jakich części składa się Krajowy Rejestr Zadłużonych. “Weryfikacja…
Czytaj dalej