19 września Sąd Najwyższy wydał długo wyczekiwany wyrok dotyczący frankowiczów Getin Noble Banku w upadłości. W swoim orzeczeniu potwierdził, że kredytobiorcy nadal mogą wytaczać powództwa o ustalenie nieistnienia stosunku prawnego z umowy kredytu frankowego. Ponadto, sądy mogą udzielać zabezpieczeń…
Czytaj dalejDługość trwania postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych ma olbrzymie znaczenie nie tylko dla samych firm w kryzysie, ale też ich wierzycieli, którzy czekają na zaspokojenie. Obecnie, z powodu braków kadrowych w sądach prowadzących sprawy z zakresu upadłości i restrukturyzacji, mamy…
Czytaj dalejNa łamach serwisu prawo.pl ukazał się artykuł na temat opublikowanego 4 lipca projektu ustawy implementującej rozwiązania zawarte w dyrektywie unijnej o tzw. restrukturyzacji zapobiegawczej. Celem dyrektywy jest ujednolicenie regulacji dotyczących postępowań restrukturyzacyjnych w krajach członkowskich…
Czytaj dalejPo grudniowej nowelizacji procedur insolwencyjnych doradcy restrukturyzacyjni musieli zmierzyć się z obsługą Krajowego Rejestru Zadłużonych, który mimo prawie 6 miesięcy funkcjonowania nadal pełen jest błędów, a także z nowym Postępowaniem o zatwierdzenie układu. PZU 2.0, które zastąpiło uproszczoną…
Czytaj dalejOstatnia nowelizacja procedur insolwencyjnych przyniosła zmiany również w temacie bezskuteczności czynności prawnych dłużnika. Najważniejsze regulacje dla Rzeczpospolitej podsumowali mec. Norbert Frosztęga oraz Wojciech Pustelnik. Prawnicy naszej Kancelarii odnieśli się do ochrony osób trzecich,…
Czytaj dalejPolska, podobnie jak inne kraje członkowskie, jest zobowiązana do wdrożenia unijnej dyrektywy w sprawie restrukturyzacji zapobiegawczej. Ostateczny termin na jej implementacje do polskiego porządku prawnego przypada już 17 lipca 2022 r. Mimo naglącego terminu, nie przedstawiono jeszcze ostatecznego…
Czytaj dalejW grudniu ubiegłego roku zaczęła obowiązywać duża nowelizacja prawa restrukturyzacyjnego. Najważniejsze zmiany eksperci naszej Kancelarii omówili w specjalnej publikacji poświęconej restrukturyzacji firm po zmianach. Prawnicy Zimmerman Sierakowski i Partnerzy w ramach poradnika szczegółowo…
Czytaj dalejJuż w marcu wejdzie w życie nowelizacja prawa upadłościowego, która oprócz dużych zmian w upadłości konsumenckiej zmienia również szereg innych rozwiązań związanych m.in. z przygotowaną likwidacją. Nowe przepisy są odpowiedzią na na dostrzeżone w czasie trzyletniej praktyki stosowania tej instytucji…
Czytaj dalejZazwyczaj tam, gdzie w ustawie pojawia się fraza mówiąca, że dane przepisy “stosuje się odpowiednio”, tam też pojawiają się wątpliwości. W rzeczywistości bowiem zwrot ten może oznaczać: (a) stosowanie danych przepisów wprost, (b) z modyfikacjami, albo (c) ich niestosowanie. Nie inaczej było…
Czytaj dalejJak wszyscy dobrze wiemy, wokół upadających SKOK-ów ogniskują się kłopoty zarówno natury prawnej, jak i społecznej. W dniu 12 grudnia 2019 r. SN zajął się problematyką odpowiedniej interpretacji przepisów mających zastosowanie w sprawach upadających SKOK-ów; co ważne, nie tylko tych zawartych…
Czytaj dalej