Aktualności

Home Home

Czy wierzyciel powinien ustanowić hipotekę tuż przed bankructwem kontrahenta?

24 - 10 - 2022
Ewa Gajewska
PR Manager


Kategorie:

Kancelaria w mediach

Tarapaty finansowe dłużnika mogą oznaczać dla jego kontrahentów trudności z odzyskaniem należnych im środków. Jeżeli nie ma on dość majątku, pozycja wierzycieli będzie zależna w dużej mierze od tego, czy zawczasu skorzystali oni z dostępnych instrumentów prawnych ustanawiając zabezpieczenie spłaty swoich wierzytelności.

Na temat procedury ustanowienia hipoteki przymusowej oraz zasad zaspokojenia wierzytelności hipoteką w razie upadłości dłużnika, dla Rzeczpospolitej piszą mec. Bartosz Sierakowski oraz mec. Sebastian Maciejczyk.

"W przypadku, gdy wierzyciel nie ma innego zabezpieczenia, a dłużnik zmagający się z trudnościami finansowymi jest właścicielem nieruchomości wolnej od obciążeń, podjęcie działań zmierzających do uzyskania hipoteki przymusowej na nieruchomości może w istotny sposób zwiększyć poziom zaspokojenia wierzyciela. Zarówno w przypadku scenariusza, w którym dojdzie do ogłoszenia upadłości dłużnika, jak i w trybie "zwykłej" egzekucji, uprawniony będzie mógł skorzystać z tzw. prawa odrębności, a w konsekwencji uzyskać zaspokojenie ze środków uzyskanych w wyniku sprzedaży obciążonej nieruchomości."

Zapraszamy do zapoznania się z pełną wersją artykułu: TUTAJ.