Kancelaria w mediach
Polska pozostaje jedynym krajem Unii Europejskiej, który nie zakończył pełnej implementacji dyrektywy „drugiej szansy” (2019/1023), mającej na celu wsparcie przedsiębiorców zagrożonych niewypłacalnością. Ostatni projekt nowelizacji prawa restrukturyzacyjnego, przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości, wprowadza jedynie podstawowe elementy wymagane przez dyrektywę. Mimo to, spotkał się on z krytyką z uwagi na istotne braki, takie jak brak narzędzi wczesnego ostrzegania czy ograniczoną ochronę przed egzekucją.
Dr Bartosz Sierakowski, zaznacza, że obecna wersja dyrektywy jest celowym rozwiązaniem, mającym na celu szybkie dostosowanie przepisów do wymogów unijnych. Jak podkreśla, pełna reforma prawa restrukturyzacyjnego powinna nastąpić po 2025 roku, kiedy minie 10 lat od uchwalenia polskiego prawa. To doskonała okazja do szerokich konsultacji i wprowadzenia zmian odpowiadających na rzeczywiste potrzeby polskiego rynku.
Pełne wdrożenie dyrektywy oraz nadchodząca reforma mają szansę na poprawę sytuacji finansowej przedsiębiorstw w Polsce i usprawnienie procesów restrukturyzacyjnych.
Zapraszamy do lektury na Prawo.pl: LINK