Kancelaria w mediach
„Postanowienia umowy zastrzegające na wypadek złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości lub ogłoszenia upadłości zmianę lub rozwiązanie stosunku prawnego, którego stroną jest upadły, są nieważne. Podobne zasady dotyczą postępowań restrukturyzacyjnych.
Przedsiębiorcy obawiając się negatywnych skutków ogłoszenia upadłości kontrahenta próbują zabezpieczyć się poprzez wprowadzanie do zawieranych umów specjalnych postanowień, które mają zminimalizować wpływ ogłoszenia upadłości kontrahenta na ich własną działalność.
Jedne z najczęściej spotykanych zapisów umownych stanowią, że: „zamawiający może wypowiedzieć niniejszą umowę w przypadku złożenia przez Wykonawcę wniosku o ogłoszenie upadłości lub też zamawiający może wypowiedzieć niniejszą umowę w przypadku ogłoszenia upadłości wobec Wykonawcy. Ma to na celu ochronę drugiej strony umowy i stosunkowo szybkie zakończenie kontraktu w przypadku ogłoszenia upadłości dłużnika czy też już samego złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Z drugiej strony skorzystanie z takiej klauzuli nierzadko niweczyłoby całe postępowanie upadłościowe dłużnika, zwłaszcza w przypadku gdyby w tym trybie wypowiedziany został kluczowy kontrakt, co w efekcie tworzyłoby dysproporcję pomiędzy poziomem zaspokojenia wierzyciela, który wypowiedział umowę a wierzycielem, który nie skorzystał z takiej opcji.”
Więcej na temat zabezpieczania się przed negatywnymi skutkami głoszenia upadłości kontrahenta oraz zasad rozwiązywania i modyfikowania umów zawartych przez podmiot w upadłości lub restrukturyzacji przewidzianych przez prawo w artykule Norberta Frosztęgi oraz Justyny Pilśnik , który ukazał się w dzienniku Rzeczpospolita: LINK