Aktualności

Home Home

Sąd Najwyższy interpretuje przepisy nie po myśli wierzycieli

17 - 05 - 2023
Ewa Gajewska
PR Manager


Kategorie:

Kancelaria w mediach

Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów wydał uchwałę, z której wynika, że jeżeli w przypadku postępowania upadłościowego dojdzie do umorzenia zobowiązania (które wprawdzie zostało zabezpieczone hipoteką, ale na nieruchomości osoby trzeciej), wówczas dojdzie do wygaśnięcia hipoteki.

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym artykułem naszych ekspertów. Powyższą uchwałę dla Dziennika Gazety Prawnej, omówili mec. Norbert Frosztęga oraz Wojciech Pustelnik. 

"Z jednej strony przepisy ustawy z 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 146; dalej: u.k.w.h.) przewidują zasadę, w myśl której wygaśnięcie wierzytelności zabezpieczonej hipoteką powoduje również wygaśnięcie hipoteki (art. 94 u.k.w.h.). Koreluje to z jej akcesoryjnym charakterem. Z drugiej jednak strony istota prawa hipotecznego polega właśnie na tym, aby w przypadku braku regulowania zobowiązań przez dłużnika (osobistego) wierzyciel mógł zaspokoić się z nieruchomości obciążonej hipotecznie i to niezależnie od tego, kto będzie jej właścicielem."

Artykuł znajdą Państwo: TUTAJ