Niewypłacalny dłużnik z reguły jest stroną wielu rozmaitych umów. Nic dziwnego, że Prawo upadłościowe zawiera odrębny rozdział dotyczący wpływu ogłoszenia upadłości na umowy, których stroną jest upadły. W praktyce często zdarza się, że taką umową (której stroną jest upadły dłużnik) jest umowa…
Czytaj dalejOgłoszenie upadłości spółki zmienia cel jej funkcjonowania. Pierwotny przedmiot działalności przestaje mieć znaczenie, a na pierwszy plan wysuwa się konieczność równomiernego i możliwie najpełniejszego zaspokojenia wierzycieli. W momencie ogłoszenia upadłości kontrolę nad spółką obejmuje syndyk,…
Czytaj dalejOgłoszenie upadłości spółki z ograniczoną odpowiedzialnością diametralnie zmienia sposób jej funkcjonowania, jak i cel – od tej chwili spółka ma doprowadzić do jak najwyższego zaspokojenia swoich wierzycieli. Między innymi aby ten cel zrealizować, wraz z ogłoszeniem upadłości następuje utrata…
Czytaj dalejWraz z ogłoszeniem upadłości majątek upadłego staje się masą upadłości. Służy ona zaspokojeniu wierzycieli bankruta. Masą upadłości zarządza, a następnie poddaje likwidacji (mówiąc w uproszczeniu, spienięża) syndyk masy upadłości. Prawo przewiduje jednak pewne wyjątki od powyższych zasad. Za…
Czytaj dalejW dniu 25 kwietnia 2024 r. Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Cywilnej podjął uchwałę w sprawie o sygnaturze III CZP 25/22 celem rozstrzygnięcia istotnych zagadnień prawnych powodujących istotne rozbieżności w krajowym orzecznictwie na gruncie tzw. „sporów frankowych”. Konkluzje SN wyrażone…
Czytaj dalejW jednym z poprzednich wpisów na naszym blogu, tłumaczyliśmy jak restrukturyzacja może wpłynąć na zobowiązania przedsiębiorcy łapiącego zadyszkę finansową (czytaj TUTAJ). Wspomnieliśmy, że przepisy prawa przewidują tylko przykładowe sposoby, po jakie przedsiębiorca może sięgnąć, aby ukształtować…
Czytaj dalejPostępowanie upadłościowe stanowi formę egzekucji uniwersalnej – w toku postępowania spieniężeniu zostaje poddana masa upadłości, a uzyskane w ten sposób środki, po pomniejszeniu o szeroko pojęte koszty, dzielone są między wierzycieli. Co za tym idzie, dla wierzycieli upadłego dłużnika bardzo…
Czytaj dalejPostępowanie o zatwierdzenie układu, jak każde z czterech postępowań restrukturyzacyjnych, pozwala przedsiębiorcy w kryzysie finansowym przedstawić swoją sytuację wierzycielom, podjąć z nimi negocjacje i zawrzeć porozumienie (układ) ustalające nowe zasady spłaty zobowiązań. Nie każdy rodzaj…
Czytaj dalejProblemy ekonomiczne przedsiębiorcy aktywnego w obrocie gospodarczym niosą konsekwencje również dla jego współpracowników. Kontrahenci, dostawcy, pracownicy i inne osoby związane gospodarczo z przedsiębiorcą zaczynają odczuwać negatywne efekty trudnej sytuacji, w której się znalazł. Problem…
Czytaj dalejPrzy okazji dużej nowelizacji szeregu aktów prawnych z lipca 2023 r., ustawodawca wprowadził do u.k.s.c. 1 istotną redukcję opłaty w sprawach wszczętych z tzw. powództwa pauliańskiego. Wcześniej skarga pauliańska była „rozliczana” na zasadach ogólnych - przy wartości przedmiotu sporu przekraczającej…
Czytaj dalej