Przyspieszone postępowanie układowe to jedno z czterech postępowań restrukturyzacyjnych. Jego nadrzędnym celem jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika poprzez zawarcie układu z wierzycielami.
Jak sama nazwa wskazuje, przyspieszone postępowanie układowe powinno być przeprowadzone możliwie szybko. Z tego powodu w tym postępowaniu ustawa przewiduje np. krótsze terminy na rozpoznanie wniosku restrukturyzacyjnego oraz przygotowanie spisu wierzytelności i spisu wierzytelności spornych, a także planu restrukturyzacyjnego przez nadzorcę sądowego. W założeniach, przyspieszone postępowanie układowe powinno trwać do 3-4 miesięcy.
Przyspieszone postępowanie układowe umożliwia dłużnikowi zawarcie układu po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności w trybie uproszczonym. W tym postępowaniu wierzyciele nie mogą składać sprzeciwów co do umieszczenia albo nieumieszczenia danych wierzytelności w spisie wierzytelności. Uproszczenie i przyspieszenie procedury wiąże się więc z brakiem wpływu wierzycieli na treść spisu, co mogłoby niekorzystnie wpłynąć na ich interesy. Powoduje to, że przyspieszone postępowanie układowe może być prowadzone jedynie w przypadkach, kiedy co najmniej 75% sumy wierzytelności przysługujących wierzycielom ma charakter bezsporny.
Przyspieszone postępowanie układowe ma oczywiście swoje wady, jak i zalety. Nie jest ono przeznaczone dla wszystkich dłużników, pewne minusy ujawniły się również w praktyce funkcjonowania postępowania.
Niewątpliwie największą zaletą przyspieszonego postępowania układowego jest możliwość jego szybkiego przeprowadzenia przy jednoczesnym zapewnieniu dłużnikowi pewnej ochrony przed egzekucjami (w przeciwieństwie do bardziej odformalizowanego postępowania o zatwierdzenie układu).
Do innych zalet można zaliczyć:
Niestety, praktyka negatywnie zweryfikowała założenia, zgodnie z którymi przyspieszone postępowania układowe miały trwać ledwie kilka miesięcy. W dużych ośrodkach postępowania te przedłużają się czasem nawet do kilkunastu miesięcy.
Inne wady przyspieszonego postępowania układowego to:
W związku z powyższym przyspieszone postępowanie układowe jest rekomendowane przede wszystkim w sytuacjach, gdzie do skutecznej restrukturyzacji niezbędne jest zawarcie układu z wierzycielami oraz ochrona przed egzekucjami prowadzonymi przez wierzycieli objętych układem. Procedura ta może natomiast nie doprowadzić do zamierzonych skutków, kiedy istnieją wierzyciele nieobjęci układem, którzy mogą i chcą prowadzić egzekucje z majątku dłużnika. To postępowanie nie będzie również rekomendowane dla dłużników, którzy chcą dokonać dogłębnych zmian w strukturze i przedmiocie działania swojego przedsiębiorstwa.