Czy wierzyciel w sprzeciwie co do odmowy uznania jego wierzytelności przez syndyka może jeszcze powoływać się na „nowe dowody” dla wykazania faktów, które przywołał w zgłoszeniu wierzytelności? – odpowiedź Sądu Najwyższego
13 - 04 - 2023
Uchwałą z dnia 26 stycznia 2023 r. (sygn. akt III CZP 141/22) Sąd Najwyższy rozstrzygnął zagadnienie prawne o następującej treści: „Czy dyspozycją art. 258 ust. 1 zdanie pierwsze ustawy z dnia 28 lutego 2003 roku Prawo upadłościowe (Dz.U. z 2020 roku, poz. 1228 t.j.) - dalej PrUp - stanowiącego, że sprzeciw może być oparty wyłącznie na twierdzeniach i zarzutach wskazanych wyłącznie w zgłoszeniu wierzytelności, objęte są również dowody wskazane w zgłoszeniu wierzytelności (tj. czy dopuszczalne jest powoływanie przez wierzyciela nowych dowodów dopiero w sprzeciwie co do odmowy uznania wierzytelności na liście wierzytelności - dla wykazania faktów, na które wierzyciel powoływał się już w zgłoszeniu wierzytelności)?"
Co oznacza „prekluzja dowodowa” i czy dotyczy ona sprzeciwu co do odmowy uznania wierzytelności na liście wierzytelności?
Prekluzja dowodowa znana procedurze cywilnej jest ograniczeniem czasowym, w którym strony mogą zgłaszać swoje twierdzenia i dowody w trakcie postępowania. Jej wprowadzenie ma na celu zapewnienie szybkości postępowania oraz koncentracji materiału dowodowego. Stąd cele realizowane poprzez ustanowienie prekluzji dowodowej przystawać mogą niewątpliwie również do postępowania upadłościowego, które ma na celu zaspokojenie wierzycieli w jak najwyższym stopniu, ale przy zachowaniu zasady szybkości tego postępowania.
Zasada jest następująca - dowody stwierdzające istnienie wierzytelności wierzyciel powinien wskazać już w zgłoszeniu wierzytelności, tak aby syndyk mógł ją potwierdzić w księgach rachunkowych upadłego. Jeśli natomiast zgłoszona wierzytelność nie znajdzie potwierdzenia w dokumentacji otrzymanej od upadłego albo we wpisach w księdze wieczystej lub rejestrach, syndyk wzywa wierzyciela do złożenia w terminie tygodnia dokumentów wskazanych w zgłoszeniu wierzytelności pod rygorem odmowy uznania wierzytelności (art. 243 Prawa upadłościowego). Następnie (po otrzymaniu takich dokumentów lub upływie terminu na ich złożenie) syndyk uznaje wierzytelność albo odmawia jej uznania. W razie odmowy uznania wierzytelność w całości lub w części albo uznania wierzytelności w innym zakresie niż by to wynikało ze zgłoszenia (np. w innej kategorii zaspokojenia), wierzyciel może złożyć do sędziego-komisarza sprzeciw co do odmowy uznania wierzytelności na liście wierzytelności. Na etapie zgłaszania wierzytelności wierzyciel może bowiem nie mieć wiedzy, czy jest ona sporna, czy znajduje potwierdzenie w księgach upadłego, czy upadły ją uzna, czy też jej istnieniu zaprzeczy. Może nie spodziewać się, że pewne dowody okażą się niezbędne do wykazania jego uprawnienia. Jako że co do zasady sprzeciw może być oparty wyłącznie na twierdzeniach i zarzutach wskazanych w zgłoszeniu wierzytelności (art. 258 ust. 1 PrUp) powstaje pytanie, czy takie sformułowanie przepisu wyklucza także możliwość przedstawienia przez wierzyciela w sprzeciwie „nowych dowodów” na poparcie już przytoczonych w zgłoszeniu wierzytelności twierdzeń i zarzutów, a więc czy tak rozumiane „nowe dowody” sędzia-komisarz także powinien uznać za spóźnione?
Dotychczasowe rozbieżności w doktrynie i orzecznictwie sądów upadłościowych
Odpowiedzi na tak postawione pytanie, udzielane w dotychczasowym orzecznictwie sędziów-komisarzy, nie były jednolite. Wyraźnie zarysowały się dwa skrajnie odmienne podejścia, tj.:
Rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego
Kwestia ta wymagała więc autorytatywnego rozstrzygnięcia Sądu Najwyższego, które pozwoliłoby na ujednolicenie praktyki orzeczniczej w omawianym zakresie. Stosownym impulsem stało się wyżej przytoczone zagadnienie prawne, które skłoniło Sąd Najwyższy do podjęcia następującej uchwały: „Sprzeciw może być oparty na dowodach nie wskazanych w zgłoszeniu wierzytelności (art. 258 ust. 1 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe, tekst jedn. Dz.U. z 2022 r., poz. 1520 ze zm.)” – zob. uchwała SN z dnia 26 stycznia 2023 r. sygn. akt III CZP 141/22.
SN uznał, że prekluzja z art. 258 ust. 1 Prawa upadłościowego obejmuje jedynie twierdzenia i zarzuty wskazane w zgłoszeniu wierzytelności, nie dotyczy ona natomiast dowodów. Uzasadnił, że za takim rozwiązaniem przemawia zarówno wykładnia językowa, jak i funkcjonalna oraz systemowa art. 258 ust. 1 Prawa upadłościowego:
Podsumowanie
Wierzyciel w sprzeciwie co do odmowy uznania wierzytelności może powołać się zatem na nowe, niewskazane w zgłoszeniu wierzytelności dowody, o ile pozostają one w związku z twierdzeniami i zarzutami, które przywołał w zgłoszeniu wierzytelności. Stanowisko wyrażone w uchwale III CZP 141/22 powinno pozytywnie wpłynąć na praktykę orzekania w sprawach upadłościowych, rozwiewając tym samym wątpliwości wierzycieli, syndyków czy przede wszystkim sędziów-komisarzy, dotychczas rozstrzygających tę kwestię w sposób niejednolity.