Blog

Home Home

Zastrzeżenia wierzyciela w postępowaniu o zatwierdzenie układu

12 - 05 - 2023

Pierwsza część postępowania o zatwierdzenie układu, w ramach której odbywa się głosowanie wierzycieli nad propozycjami układowymi, toczy się poza sądem. Nad jej przebiegiem czuwa nadzorca układu. Dopiero po zakończeniu głosowania i złożeniu przez dłużnika wniosku o zatwierdzenie przyjętego układu, sprawa trafia przed sąd restrukturyzacyjny.

 

Kontakt z nadzorcą układu

 

Co może zrobić wierzyciel, który dostrzegł nieprawidłowości w przebiegu postępowania na etapie pozasądowym? Jeżeli są to nieprawidłowości możliwe do skorygowania, w pierwszej kolejności warto po prostu skontaktować się z nadzorcą układu i zwrócić na nie jego uwagę. Najczęściej wierzyciele zgłaszają błędy w doręczonych im kartach do głosowania (np. pomyłki w oznaczeniu wierzyciela). Rozbieżności w zakresie wskazanej w karcie kwoty wierzytelności i kwoty wskazywanej przez wierzyciela w zgłoszeniu wierzytelności mogą być wynikiem omyłki albo faktu nieuznawania przez dłużnika części wierzytelności. W tym pierwszym przypadku karta powinna zostać poprawiona, natomiast w drugim pozostawiona bez zmian, zaś nieuznawaną część wierzytelności należy ująć w spisie wierzytelności spornych. Nieuznanie przez dłużnika części bądź całości żądanej przez wierzyciela wierzytelności nie daje wierzycielowi podstaw do zarzucania nieprawidłowego przebiegu postępowania restrukturyzacyjnego. Jeżeli jednak nieuznawana wierzytelność nie została podana w spisie wierzytelności spornych, okoliczność ta będzie świadczyć o nieprawidłowym przebiegu postępowania. Nadzorca układu powinien w takim wypadku uzupełnić spis wierzytelności spornych.

 

Formalne zgłoszenie zastrzeżeń

 

Jeśli pomimo zasygnalizowania przez wierzyciela dostrzeżonej nieprawidłowości nadzorca układu jej nie usunie, bądź też nie jest już możliwe jej usunięcie (bo np. nieprawidłowość polega na wysłaniu informacji o sposobie głosowania z naruszeniem przewidzianego w ustawie terminu), wówczas wierzyciel powinien zgłosić pisemne zastrzeżenia. Zastrzeżenia wnosi się do nadzorcy układu za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Krajowego Rejestru Zadłużonych. Mogą one dotyczyć zgodności z prawem przebiegu samodzielnego zbierania głosów lub innych okoliczności mogących mieć wpływ na zatwierdzenie układu.

Zgłoszone w powyższy sposób zastrzeżenia (nie dotyczy to zastrzeżeń przekazanych ustnie, mailowo lub w innej formie) nadzorca układu jest zobowiązany dołączyć do swojego sprawozdania, składanego do sądu wraz z wnioskiem o zatwierdzenie układu. Dzięki temu sąd restrukturyzacyjny będzie mógł wziąć je pod uwagę przy rozważaniu czy zachodzą przeszkody do zatwierdzenia układu.

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami!